2008-09-02

Luokkalukupiiri

Toimitus

Lukupiiri luokan ja luokkakomposition käsitteistä Jyväskylän yliopistolla

Lukupiiri kokoontuu maanantaisin klo 14. Ensimmäinen kokoontuminen on maanantaina 8.9. Sohwin kabinetissa. Kokoontumisessa sovitaan tarkemmin piirin käytännön järjestelyistä. Tervetuloa!

Lukupiiri edellyttää perustietoja marxilaisesta ajattelusta, mutta osallistumisensa tasosta jokainen päättää vapaasti itse. Opiskelija voi kysellä oppiaineiltaan, voiko lukupiirin sisällyttää opintoihin. Meitä asia ei kiinnosta.

Kaikki artikkelit ovat saatavilla ilmaiseksi netistä. Opastamme hakemisessa.

Lukupiiri on verkkolehti Megafonin organisoima (http://megafoni.kulma.net). Megafoni on autonominen teorialehti, jonka tarkoituksena on levittää pelkoa ja inhoa.

Piirissä perehdytään luokkakäsitteistöä koskevaan teoriakirjoitteluun sekä tuotetaan (asiasta kiinnostuneiden kesken) työpaperi luokan kategoriasta ja sen käypyydestä nykykapitalismissa.

Yhteydenotot: Jukka Peltokoski (jukpelto ät jyu.fi) ja Joel Kaitila (josakait ät jyu.fi) .|..

Lukupiirillä on blogi, johon työstetään kommentteja luetuista teksteistä ja johon kuka tahansa kiinnostunut voi osallistua: http://www.megafoni.org/luokkablogi/


Mahdollisia tekstejä:

Werner Bonefeld: Capital, Labour and Primitive Accumulation (http://libcom.org/library/capital-labour-and-primitive-accumulation)

Steve Wright: Cattivi Maestri: Some Reflections on the Legacy of Guido Bianchini, Luciano Ferrari Bravo and Primo Moroni (http://www.libcom.org/history/cattivi-maestri-some-reflections-legacy-guido-bianchini-luciano-ferrari-bravo-primo-moro)

Steve Wright: The Historiography of the Mass Worker (http://www.libcom.org/library/historiography-mass-worker-steve-wright)

Steve Wright: The Limits of Negri's Class Analysis: Italian Autonomist Theory in the Seventies (http://www.libcom.org/library/limits-negri-class-analysis-steve-wright)

Steve Wright: Classe Operaia - The birth of Italian Workerism (http://www.libcom.org/library/classe-operaia-the-birth-of-italian-workerism)

Mario Tronti: Workers and Capital (http://www.libcom.org/library/workers-and-capital-mario-tronti)

Sergio Bologna: Class Composition and the Theory of the Party at the Origins of the Workers' Council Movement (http://www.libcom.org/library/class-composition-sergio-bologna)

Paul Mattick: Spontaneity and Organisation (http://www.libcom.org/library/class-composition-sergio-bologna)

Paul Mattick: The New Capitalism and the Old Class Struggle (http://www.libcom.org/library/the-new-capitalism-and-the-old-class-struggle-mattick)

Martin Glaberman: The Working Class and Social Change (http://www.libcom.org/library/working-class-social-change-martin-glaberman)

Gilles Dauvé: To Work or not to Work? Is That a Question? (http://www.libcom.org/library/to-work-or-not-to-work-dauve)

Mario Tronti: Luokka ja puolue (http://isole.ecn.org/finlandia/tottelemattomat/teoria/luokkajapuolue.htm)

Raniero Panzieri: Työläistaistelut kapitalistisessa kehityksessä (http://isole.ecn.org/finlandia/tottelemattomat/teoria/panzieri2.htm)

Harry Cleaver: The Chiapas Uprising and the Future of Class Struggle in the New World Order (http://www.libcom.org/library/chiapas-uprising-future-class-struggle-new-world-order-cleaver)